Güncel Haberler

Rusya duyurdu! Çin ile birlikte Ay’da nükleer santral inşa edecekler

Rusya’nın Krasnodar bölgesine bağlı Sirius Federal Bölgesi’nde düzenlenen Uluslararası Gençlik Festivali’nde konuşan Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Yuri Borisov, Çin ile gerçekleştirmeyi düşündükleri ortak uzay projelerinden bahsetti. Birçok ülkeden Rusya’ya gelen gençlerle konuşan Borisov, Çin ile birlikte uzayda nükleer enerji santrali kurmayı planladıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Ay yüzeyine nükleer güç ünitesi temini ve kurulumuna yönelik bir projeyi değerlendiriyoruz. 2033-2035’te Çinli Meslektaşlarımızla.”

“TEKNOLOJİK ENGEL YOK”

Radyasyon riskine karşı projenin robotik teknolojiler kullanılarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Borisov, nükleer santralin inşasının önünde teknolojik bir engel bulunmadığını da sözlerine ekledi. Borisov ise uzayda nükleer silah olmaması gerektiğini savunarak şunları söyledi: “Uzay herkesin ait olduğu bir barış yeri olmalıdır. Biz Rusya olarak bu konumu kararlılıkla savunacağız ve meslektaşlarımızla uyum içinde olacağız” diye konuştu.

Uydu navigasyon sistemlerinde ABD ile eşit şartlarda rekabet ettiklerini ancak Çin navigasyon sistemlerinin kendilerinin ve ABD’ninkinden daha iyi performans gösterdiğini belirten Borisov, şöyle konuştu: “Dünyanın sistemleri gelişiyor. Biz de bu sistemi geliştiriyoruz. “Garip görünebilir ancak Çin’in Beidou sisteminin dünyanın en iyisi olduğunu kabul etmeliyiz” dedi.
Glonass sistemlerinin ABD GPS sistemleriyle yarıştığını ancak kendi sistemlerini geliştirmek için yazılım üzerinde çalıştıklarını söyleyen Borisov, sistemlerinin dünyanın yüzde 100’ünü kapsadığını söyledi. (İHA)

Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

ChefGPT
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Antalya'da panik!  Tarım alanları zarar gördü, güneş panelleri düştü;  yaralı çocuk Antalya’da panik! Tarım alanları zarar gördü, güneş panelleri düştü; yaralı çocuk
Ataşehir'de 1 kişinin hayatını kaybettiği akaryakıt tankerinin patlamasıyla ilgili 2 kişi tutuklandıAtaşehir’de 1 kişinin hayatını kaybettiği akaryakıt tankerinin patlamasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı
Adana'da korkunç kaza!  2 ölü, 14 yaralıAdana’da korkunç kaza! 2 ölü, 14 yaralı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu