Salı, Temmuz 23

CeBIT 2017’de son teknoloji ürünler sergileniyor

Dünyanın en büyük bilişim fuarı CeBIT 2017, Almanya’nın Hannover kentinde düzenleniyor.

REKLAM

Dünyanın en büyük bilişim fuarı CeBIT 2017, Almanya’nın Hannover kentinde düzenleniyor. Son teknolojiye sahip insansız hava araçlarının tanıtıldığı fuarda, gelecekte araçların kuşbakışı görüntü toplamaktan çok daha fazlasını yapacağı gösterildi.

CeBIT’teki İHA parkında minyatür petrol platformundaki insansız hava araçlarının en yeni modelleri tanıtılarak geleceğin artık hızla değil, işlevsellik ve verimlilikle taçlandırılacağı kanıtlandı.

Intel çalışanı Matthias Beldzik: “Endüstriyel uçuşlar ve denetim uçuşları kesinlikle büyüyen bir pazar. Arkamızda üzerinden uçulması zor endüstriyel tesis modelleri var. Bu nedenle uçuşta güçlü ve güvenilir İHA’lara ihtiyacımız var” diye konuştu ve ekledi:
“Kameralar gelişiyor, İHA’lar hafifliyor. Alıcılar her geçen gün daha iyi ve daha hafif hale geliyor. Dolayısıyla aracın havada kalma süresi uzar. “İnsansız hava araçlarından elde edilen veriler de daha etkili, anlaşılır ve detaylı.”

CeBIT 2017’de insansız hava araçlarının yanı sıra Nesnelerin İnterneti de başrol oynayacak. İnsansı robotların yanı sıra insan-robot iş birliği de dikkat çekiyor. Alman yapay zeka araştırma şirketinin geliştirdiği teknolojiler de CeBIT’te beğeniyle karşılandı. Anahtar kelime hibrit teknolojidir. Robotları gerçek zamanlı olarak işbirlikçi senaryonun üç boyutlu sanal temsilinde manipüle etmenize ve farklı alanlarda aynı anda çalışmanıza olanak tanıyan bir sistem.

Saarbrücken Araştırma Merkezi laboratuvarında bulunan robot, Hannover’den 500 km uzaklıktan kontrol edilebiliyor. Gerçeklik ve sanal gerçekliğin karışımından oluşan sistemde, farklı sektörlerdeki meslektaşlarımız başka yerlerde bulunan robotları kontrol edebilecek.

Burası Hannover, ancak İsviçre’nin Sion şehri, postaneleri olan Swiss Mail PostAuto otobüsleriyle ilk otonom şehir içi otobüs hattını başlattı. Pilot proje geçen yıl başladı. Sion merkezde 9 ay boyunca iki otobüsle 16 bin yolcu taşındı. Test aşamasında vericilerde bazı arızalar tespit edilse de sensörler, otobüslerin açık trafikte sorunsuz hareket etmesine yardımcı oluyor. BT güvenlik teknolojileri konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Sophos, günlük hayatımızda kullandığımız akıllı ürünleri Nesnelerin İnterneti aracılığıyla birbirine bağlamanın olumsuz etkilerini araştırdı.

CeBIT’te düzenlenen “Avlanan Evler” standıyla şirket, Almanya’daki 120.000 akıllı evin tehlikelere karşı ne kadar savunmasız olduğunu gösterdi.

Avlanan Evler projesi güvenlik uzmanı Marco di Filippo: “Burada akıllı binalarda konfigürasyon hatalarının olduğunu göstermek istedik. “İnsanların kullandığı Nesnelerin İnterneti sürekli çevrimiçi ve bunun böyle olmaması gerekiyor, aksi takdirde güvenlik ayarlarının artırılması gerekiyor” dedi.

Aydınlatma, ısıtma sistemleri, hatta güvenlik kameraları ve yangın alarmları akıllı evlerin vazgeçilmez parçalarıdır. Eğer sıkı önlemler alınmazsa bilgisayarınızdaki tüm bu ayarlar devre dışı bırakılabilir veya kötü amaçlarla kullanılabilir.

İlki 30 yıl önce düzenlenen CeBIT, 24 Mart’a kadar 70 ülkeden 3.000 katılımcıyla dünyanın dört bir yanından 200.000 ziyaretçiye yeni teknolojileri sergileyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber