Güncel Haberler

Çin durmuyor! Şimdi de internet test uydusu fırlattılar

People’s Daily gazetesinin haberine göre, “Uzay Tabanlı İnternet Uydu Gösterimi” adı verilen test uydusu, Uzun Yürüyüş 2D roketiyle Sichuan Eyaletindeki Xicang Uydu Merkezinden fırlatıldı.

Fırlatmanın ardından uydu, planlanan yörünge konumunda sabitlendi ve bu, Uzun Yürüyüş roketiyle gerçekleştirilen 498’inci başarılı taşıyıcı görevi oldu.

Çin Bilimler Akademisi Mikrosatellit İnovasyon Akademisi (IAMCAS) tarafından geliştirilip üretilen uydunun, Çin’in planlanan “Guovang” ulusal İnternet takımyıldızı ağı için kullanılacak yörünge teknolojilerini test etmek amacıyla kullanılacağı tahmin ediliyor.

ÇİN’DE BENZER STARLINK PROJESİ: GUOVANG

ABD’li uzay teknolojisi şirketi SpaceX’in Starlink İnternet uydu ağına benzer bir takımyıldızlar ağı oluşturmayı amaçlayan Guovang projesi kapsamında 12 bin 992 uydunun alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmesi bekleniyor.

IAMCAS, proje için uyduların geliştirilmesinde China Aerospace Technology and Science Corporation (CASC) ile birlikte ana yüklenici olacak. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yer: Ankara!  İkinci 'gürültü' kazası katliama yol açtı: Ölü ve yaralılar olduYer: Ankara! İkinci ‘gürültü’ kazası katliama yol açtı: Ölü ve yaralılar oldu
Sosyal medyada bu görüntü konuşuluyor!  Muğla'da dev kasırgaSosyal medyada bu görüntü konuşuluyor! Muğla’da dev kasırga
Denizde nefes kesen kovalamaca!  Lüks tekne karaya oturduDenizde nefes kesen kovalamaca! Lüks tekne karaya oturdu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu